Emmy 2021: all the winners of the award for the best of American television

The 2021 Emmy Awards red carpet (REUTERS / Mario Anzuoni)

This Sunday the 73rd delivery of the Emmy Awards to the best of American television that aired between June 1, 2020 and May 31, 2021, at the discretion of the Academy of Television Arts and Sciences. Due to the current protocols for the coronavirus pandemic, The ceremony was held in a marquee located outside the Microsoft Theater in Los Angeles. And the attendees, who were not more than 500 people among stars and special guests, had to meet two requirements to be able to say present in the place: be vaccinated and present a negative PCR.

On this occasion, the host of the evening was Cedric the Entertainer and the transmission was in charge of the CBS chain in the United States, while in Latin American countries the event could be seen live through TNT (dubbed into Spanish) and TNT Series (original language) at 19.00 (COL / MEX) and 21.00 (ARG / CHI). The productions that won the most awards were “The Crown”That rose with 6, “Ted Lasso” with 4, “Mare of Easttown” and “Hacks” with 3 and “The Queen’s Gambit” with 2.

Here all the winners of the night

Best miniseries:

“I May Destroy You”

“Mare of Easttown”

“The Queen’s Gambit” – GANADORA

“The Underground Railroad”

“WandaVision”

Best comedy series:

“Black-ish”

“Cobra Kai”

“Emily in Paris”

“Hacks”

“The Flight Attendant”

“The Kominsky Method”

Pen15

“Ted Lasso” – WINNER

Best drama series:

“The Boys”

“Bridgerton”

“The Crown” – WINNER

“The Handmaid’s Tale”

“Lovecraft Country”

“The Mandalorian”

“Pose”

“This Is Us”

Best Actor in a Comedy Series:

Anthony Anderson (”Black-ish”)

Michael Douglas (”The Kominsky Method”)

William H. Macy (”Shameless”)

Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) – WINNER

Kenan Thompson (“Kenan”)

Best Actress in a Comedy Series:

Aidy Bryant (”Shrill”)

Kaley Cuoco (”The Flight Attendant”)

Allison Janney (”Mom”)

Tracee Ellis Ross (”Black-ish”)

Jean Smart (”Hacks”) – WINNER

Best Supporting Actor in a Comedy:

Carl Clemons-Hopkins (Hanks)

Bowen Yang (Saturday Night Live)

Kenan Thompson (Saturday Night Live)

Brett Goldstein (Ted Lasso) – GANADOR

Brendan Hunt (Ted Lasso)

Nick Mohammed (Ted Lasso)

Jeremy Swift (Ted Lasso)

Paul Reiser (The Kominsky Method)

Best Supporting Actress in a Comedy:

Rosie Perez ( The Flight Attendant)

Hannah Einbinder (Hacks)

Aidy Bryant (Saturday Night Live)

Kate McKinnon (Saturday Night Live)

Cecily Strong (Saturday Night Live)

Juno Temple ( Ted Lasso)

Hannah Waddingham (Ted Lasso) – GANADORA

Brett Goldstein y Hannah Waddingham (REUTERS/Mario Anzuoni)
Brett Goldstein y Hannah Waddingham (REUTERS/Mario Anzuoni)

Best Leading Actress in a Drama Series:

Uzo Aduba (In Treatment)

Olivia Colman (The Crown) – WINNER

Emma Corrin (The Crown)

Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)

Mj RodrÍguez (Pose)

Jurnee Smollett (Lovecraft Country)

Best Lead Actor in a Drama Series:

Sterling K. Brown (”This Is Us”)

Josh O’Connor (The Crown) – GANADOR

Jonathan Majors (Lovecraft Country)

Rege-Jean Page (Bridgerton)

Billy Porter (Pose)

Matthew Rhys (Perry Mason)

Best Supporting Actor in a Drama Series:

Giancarlo Esposito (“The Mandalorian”)

OT Fagbenie (“The Handmaid’s Tale”)

John Lithgow (“Perry Mason”)

Tobias Menzies (“The Crown”) – WINNER

Max Minghella (“The Handmaid’s Tale”)

Chris Sullivan (“This Is Us”)

Bradley Whitford (“The Handmaid’s Tale”)

Michael K. Williams (“Lovecraft Country”)

Best Supporting Actress in a Drama Series:

Gillian Anderson (“The Crown”) – GANADORA

Helena Bonham Carter (“The Crown”)

Madeline Brewer (“The Handmaid’s Tale”)

Ann Dowd (“The Handmaid’s Tale”)

Aunjanue Ellis (“Lovecraft Country”)

Emerald Fennell (“The Crown”)

Yvonne Strahovski (“The Handmaid’s Tale”)

Samira Wiley (“The Handmaid’s Tale”)

Gillian Anderson (REUTERS/Peter Nicholls)
Gillian Anderson (REUTERS/Peter Nicholls)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television:

Michaela Coel (“I May Destroy You”)

Cynthia Erivo (“Genius: Aretha”)

Elizabeth Olsen (“WandaVision”)

Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”)

Kate Winslet (“Mare of Easttown”) – GANADORA

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television:

Paul Bettany (“WandaVision”)

Hugh Grant (“The Undoing”)

Ewan McGregor (“Halston”) – WINNER

Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)

Leslie Odom Jr. (“Hamilton”)

Ewan McGregor (REUTERS/Mario Anzuoni)
Ewan McGregor (REUTERS/Mario Anzuoni)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television:

Renée Elise Goldsberry (“Hamilton”)

Kathryn Hahn (“WandaVision”)

Moses Ingram (“The Queen’s Gambit”)

Julianne Nicholson (“Mare Of Easttown”) – WINNER

Jean Smart (“Mare Of Easttown”)

Phillipa Soo (“Hamilton”)

Julianne Nicholson (REUTERS / Mario Anzuoni)
Julianne Nicholson (REUTERS / Mario Anzuoni)

Best Supporting Actor in a Limited Series or TV movie:

Thomas Brodie Sangster (“The Queen’s Gambit”)

Daveed Diggs (“Hamilton”)

Paapa Essiedu (”May Destroy You”)

Jonathan Groff (“Hamilton”)

Evan Peters (“Mare Of Easttown”) – GANADOR

Anthony Ramos (“Hamilton”)

Variety shows and talk show:

“Conan”

“The Daily Show with Trevor Noah”

“Jimmy Kimmel Live!”

“Last Week Tonight with John Oliver” – GANADOR

“The Late Show with Stephen Colbert”

Jessica Hobbs (REUTERS/Peter Nicholls)
Jessica Hobbs (REUTERS/Peter Nicholls)

Best Directing for a Drama Series:

Benjamin Caron (”The Crown”)

Jessica Hobbs (”The Crown”) – GANADORA

Lesli Linka Glatter (“Homeland”)

Mimi Leder (”The Morning Show”)

Alik Shakarov (”Ozark”)

Ben Semanoff (“Ozark”)

Andrij Parekh (”Succession”)

Mark Mylod (”Succession”)

Best Drama Series Screenplay

Thomas Schnauz (”Better call Saul”)

Gordon Smith (”Better call Saul”)

Peter Morgan (”The Crown”) – GANADOR

Chris Mundy (”Ozark”)

John Shiban (”Ozark”)

Miki Johnson (”Ozark”)

Jesse Armstrong (”Succession”)

Peter Morgan (REUTERS/Peter Nicholls)
Peter Morgan (REUTERS/Peter Nicholls)

Best Screenplay for a Comedy Series:

“Girls5eva”, “Pilot, Meredith Scardino

“Hacks”, “There Is No Line (Pilot),” Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky – GANADOR

“Pen15″, “Play,” Maya Erskine

“Ted Lasso”, “Make Rebecca Great Again,” Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly

“Ted Lasso”, “Pilot,” Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly

“The Flight Attendant”, “In Case Of Emergency,” Steve Yockey

Best Directing for a Comedy Series:

“B Positive”, “Pilot,” James Burrows

“Hacks”, “There Is No Line (Pilot),” Lucia Aniello – GANADORA

“Mom”, “Scooby-Doo Checks And Salisbury Steak,” James Widdoes

“Ted Lasso”, “Biscuits,” Zach Braff

“Ted Lasso”, “The Hope That Kills You,” MJ Delaney

“Ted Lasso”, “Make Rebecca Great Again,” Apple TV+, Declan Lowney

“The Flight Attendant”, “In Case of Emergency,” Susanna Fogel

Best Sketch Variety Series:

“A Black Lady Sketch Show”

“Saturday Night Live” – GANADOR

Lorne Michaels (REUTERS/Mario Anzuoni)
Lorne Michaels (REUTERS/Mario Anzuoni)

Best Screenplay for a Variety Series:

“A Black Lady Sketch Show”

“Last Week Tonight With John Oliver” – GANADOR

“Saturday Night Live”

“The Amber Ruffin Show”

“The Late Show With Stephen Colbert”

John Oliver (REUTERS/Mario Anzuoni)
John Oliver (REUTERS/Mario Anzuoni)

Best Competition Program

“The Amazing Race”

“Nailed It!”

“RuPaul’s Drag Race” – GANADOR

“Top chef”

“The Voice”

RuPaul Charles (REUTERS/Mario Anzuoni)
RuPaul Charles (REUTERS/Mario Anzuoni)

Best Directing for a Limited Series or Movie

“Hamilton”, Thomas Kail

“I May Destroy You”, “Ego Death,” Sam Miller, Michaela Coel

“I May Destroy You”, “Eyes Eyes Eyes Eyes,” Sam Miller

“Mare of Easttown”, Craig Zobel

“The Queen’s Gambit”, Scott Frank – GANADOR

“The Underground Railroad”, Barry Jenkins

“WandaVision”, Matt Shakman

Best Screenplay for a Limited Series or Movie

“I May Destroy You”, Michaela Coel – GANADORA

“Mare of Easttown”, Brad Ingelsby

“The Queen’s Gambit”, Scott Frank

“WandaVision”, “Filmed Before A Live Studio Audience,” Jac Schaeffer

“WandaVision”, “Previously On,” Laura Donney

“WandaVision”, “All-New Halloween Spooktacular!” Chuck Haward, Peter Cameron

Best Variety Special (Live)

“Celebrating America – An Inauguration Night Special”

“Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020″ – GANADOR

“The 63rd Annual Grammy Awards”

“The Oscars”

“The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd”

Best Variety Special (Pre-Recorded)

“8:46: Dave Chapelle”

“A West Wing Special to Benefit When We Vote”

“Bo Burnham: Inside”

“David Byrne’s American Utopia”

“Friends: The Reunion”

“Hamilton” – WINNER

Emmy Governors Award:

Debbie Allen – WINNER

KEEP READING:

Article: Source