Omnisports – Omnisports: all the results of the Cher teams

Women’s League (7th day)

Bourges Basket – Saint-Amand / Le Hainault: 82-46.
(read our live again)

NF2 (9th day)

Bourges Basket – Stade Marseillais: 67-66.Success of tango hopes against Stade Marseillais.

U18 women (8th day)

Limoges – Bourges Basket : 51-65.

Football

National (14th day)

Châteauroux – Orleans: 4-1.

National 2 (12th day)

Montpellier B – Bourges Foot 18: 2-3.

National 3 (8th day)

Bourges Foot 18 B – Vierzon FC: 1-3.

Regional 1 (7th day)

Cons – AS Saint-Amand-Montrond: 1-4.
Portuguese Bourges – Tours FC: 0-4.
Pithiviers – Bourges Foot 18 C: 4-1.

Regional 2 (6th day)

Pool A
Massay – Montlouis : 1-5.

Pool B
Saint-Doulchard – Bourges Moulon : 0-2.
Vierzon FC B – SMOC Saint-Jean: 2-0.

R3 (6th day)

Pool C
Trouy – Descartes: 1-1.

Pool D
Saint-Germain-du-Puy – Saint-Maur: 1-1.
Bourges Gazelec – Fussy / Saint-Martin: 1-1.
Blois Foot 41 – Vignoux-sur-Barangeon: 7-1.
Henrichemont / Menetou – Vatan: postponed.

Women’s Center Cup (2nd round)

Portuguese Bourges – Buzancais: 4-1.
Verdigny / Sancerre – Châteauroux / Touvent: 1-0.

D1 (6th day)

Aubigny – Portuguese Bourges B: 2-2.
La Chapelle-Saint-Ursin – Verdigny / Sancerre: 0-1.
Lury/Méreau – Ligières : 2-8.
Portuguese of Mehun – Orval: 4-2.
Vierzon FC – La Septaine: 1-1.
Vierzon / Chaillot – AS Saint-Amand-Montrond: 4-0.
Bourges Moulon : exempt.

D2 (6th day)

Pool A
Savigny / Boulleret – Saint-Doulchard B agreement: 2-2.
Fussy/Saint-Matin/Vignoux B – Massay B : 3-0.
Les Aix/Rians – Mehun : 0-1.
Morthomiers – Saint-Germain-du-Puy B: 2-12.
Nançay / Neuvy – ASIA du Cher: 2-0.
Vasselay / Saint-Éloy-de-Gy – Avord: 0-1.

Pool B
Châteaumeillant – Bourges Gazelec B: Postponed.
Charenton – Châteauneuf-sur-Cher: Postponed.
Plaimpied – Trouy B : 1-1.
Sancoins – Lunery/Rosières : 5-1.
Saint-Amand C – La Guerche: 0-4.
Saint-Florent – Portuguese from Mehun: 0-2.

D3 (6th day)

Pool A
Herry – Aubigny: Postponed to 12/19/2021.
Léré – Les Aix/Rians B : 2-2.
Loire Val d’Aubois – Henrichemont / Menetou B: Postponed.
Soulangis – Brécy : 3-7.
Verdigny / Sancerre – Silver: 1-3.

Pool B
Bourges Justices – Morthomiers B: Reserve.
Foëcy – Bourges Moulon C : 4-6.
Bourges Gazelec C – La Chapelle-Saint-Ursin B: 0-2.
Marmagne – Vierzon / Chaillot: 0-2.
Vignoux-sur-Barangeon B – Graçay/Genouilly : 2-2.
Saint-Georges-sur-la-Prée – Lury / Méreau B (General package).

Pool C
Châteauneuf-sur-Cher B – Portuguese from Bourges C: Not played.
Dun-sur-Auron – Chalivoy: 1-3.
Nérondes – Bourges Foot 18 D : 1-3.
Orval B – Saint-Georges-de-Poisieux: 1-0.
Trouy C – Avord B: 4-3.
Fussy/Saint-Martin – exempt.

D4 (6th day)

Pool A
Argent-sur-Sauldre – Sainte-Solange B: 1-4.
Nançay / Neuvy B – ASIA du Cher B: 2-1.
Saint-Doulchard C – Jars : 5-1.
AJS Bourges (General package) – Morogues.
Méry-ès-Bois (General package) – Savigny / Boulleret agreement.
Brécy B – exempt.

Pool B
Bengy – Bourges Justices: Forfait de Bengy.
La Septaine B – Moulins: 0-7.
Saint-Germain-du-Puy C – Torteron: 4-0.
Saint-Just – Loire Val d’Aubois B: 2-1.
Sainte-Solange – Baugy: 4-0.
La Guerche B – Exempt.

Pool C
Ids-Saint-Roch – Châteaumeillant : 1-1.
Lignières B – Colombiers : 0-2.
Marçais – Plaimpied B: 2-4.
Sancoins – Charenton B : 2-4.
Levet – Saint-Amand D (General package).
Dun-sur-Auron B – Exempt.

Pool D
Mehun B – Foëcy B : 2-1.
ASC Franco-Turque – Saint-Florent B: 5-3.
Saint-Hilaire – La Chapelle-Saint-Ursin C: 5-3.
Vignoux-sur-Barangeon B – Portuguese from Mehun C: 1-1.
Graçay / Genouilly B (General package) – Vierzon / Chaillot C.

Saint-Georges-sur-la-Prée (B) – exempt.

Rugby

Federal 2 (9th day)

Bourges XV – Metz: 28-9.

Federal 3 (7th day)

Sancerre – La Châtre: 20-12.

Regional 2 (6th day)

Salbris – Sancoins : 31-6.
US Berrichonne – Loches : 14-60.

Handball

National 2 women (9th day)

Angers / Pont-de-Cé – Églantine Vierzon / Bourges: 21-31.

Men’s prenational (7th day)

Églantine Vierzon – US Orléans: 20-25.

Women’s pre-national (7th day)

Bourges 18 / Églantine Vierzon – Auneau: 37-32.

Regional male excellence (7th day)

Églantine Vierzon B – Issoudun: 25-27.
Saint-Doulchard – La Ferté: 35-32.
US Orléans – Val d’Aubois: 35-32.

Regional female excellence (5th day)

Issoudun – Val d’Aubois: 26-27.
SMOC Saint-Jean B – Mehun: 33-13.

Men’s regional honor (7th day)

ASPTT Châteauroux – HC Blaisois B: 46-38.
Bourges 18 – Saint-Florent: 42-30.
Tours HB 37 – Boulleret : 35-24.
Mehun – Selles-sur-Cher: 23-29.
Saint-Doulchard B – Saint-Cyr C: 11-40.

Volley-Ball

Women’s pre-national (day 5)

Châteaudun – Bourges: 3-2.

Men’s pre-national (3rd day)

Tours – Bourges: 2-3.

Badminton

National 2 (3rd day)

Chambly B – Bourges: 4-4.

Squash

National 1 women (1st day)

Bourges – La Rochelle: 2-1.
Bourges – Créteil: 3-0.1637543351 716 Omnisports Omnisports all the results of the Cher teamsWomen’s National Squash 1 Bourges Squash Club

We wish to say thanks to the author of this write-up for this remarkable web content

Omnisports – Omnisports: all the results of the Cher teams