Omnisport – Football, rugby, basketball, handball, volleyball, gymnastics: the results of the Cher teams

Women’s League (18th day)

Saint-Amand/Le Hainaut – Bourges Basket: 56-74.

Women’s pre-national (19th day)

Bourges Basket C – Fondettes: postponed to 24/04.

Regional 2 women (16th day)

Saint-Pierre-des-Corps – CS Bourges: 30-63.

Regional 2 men (19th day)

US Vierzon – Saint-Cyr-sur-Loire: 104-61.

Regional 3 men (17th day)

ASJ Onzain – Saint-Doulchard: 76-52.
Deols B – Bourges: 51-81.
Veretz/Larcay – CS Bourges: 80-54.

Soccer

National 2 (23rd day)

Le Puy Foot 43 -Bourges Foot 18: 1-1.

National 3 (19th day)

Vierzon FC – Bourges Foot 18 C: 2-2.

Regional 1 (20th day)

Saint-Amand – Blocks: 0-0.
Tours FC – Portuguese Bourges: 3-0.
Bourges Foot 18 C – Pithiviers: 3-0.

Regional 2 (18th day)

Montlouis B-Massay: 5-0.
Bourges Moulon – Saint-Doulchard: 2-3.
SMOC Saint-Jean – Vierzon FC B: 2-1.

Regional 3 (16th day)

Descartes-Trouy: 1-0.
Saint-Maur – Saint-Germain-du-Puy: 1-2.
Fussy/Saint-Martin – Bourges Gazelec: 2-2.
Henrichemont/Menetou – Vatan: 2-5.
Vignoux-sur-Barangeon – Blois Foot 41 C: 0-0.

Regional 1 women (14th day)

SMOC Saint-Jean – Bourges Foot 18: 0-3.

D1 (17th day)

La Septaine – Vierzon FC C: 0-3.
Lignières – Lury/Méreau: 1-1.
Orval – Portuguese Mehun: 1-5.
Portuguese from Bourges B – Aubigny: 2-1.
Saint-Amand B – Vierzon/Chaillot: 3-5.
Verdigny/Sancerre – La Chapelle-Saint-Ursin: 3-0.
Bourges Moulon: exempt.

D2 (16th day)

Pool A

Mehun – Les Aix/Rians: 2-1.
ASIA Cher – Nançay / Neuvy: 0-4.
FC Avord – Vasselay / Saint-Eloy-de-Gy: 3-0.
Massay B – Fussy/Saint-Martin/Vignoux: 1-1.
Saint-Germain-du-Puy B – Morthomiers: 2-1.

Pool B

Chateauneuf-sur-Cher – Charenton: 3-1.
Bourges Gazélec B – Châteaumeillant: 6-1.
La Guerche-Saint-Amand: 5-1.
Lunery/Rosieres – Sancoins: 2-5.
Portuguese de Mehun B – Saint-Florent: 2-2.
Trouy – Plaimpied: 1-1.

D3 (14th day)

Pool A

Silver – Verdigny/Sancerre B: 5-1.
Aubigny B-Herry: 0-3.
Brecy – Soulangis: 1-5.
Henrichemont/Menetou B – Loire Val d’Aubois: 0-6.
Les Aix/Rians B – Léré: 2-2.

Pool B

Bourges Moulon C – Foecy: 2-0.
Graçay/Genouilly – Vignoux B: postponed.
La Chapelle-Saint-Ursin B – Bourges Gazélec C: 2-0.
Vierzon/Chaillot B-Marmagne: 1-0.
Lury/Méreau B (General pass) – Saint-Georges-sur-la-Prée.
Morthomiers B (General package) – Bourges Justices.

Pool C

Bourges Foot 18 D – Nérondes: 8-1.
FC Avord B – Trouy C: 0-3.
Portuguese Bourges C – Châteauneuf-sur-Cher B: 1-4.
Saint-Georges-de-Poisieux – Orval B: 0-0.
Fussy/Saint-Martin C: exempt.

D4 (12th day)

Pool A

ASIA Cher B – Nançay/Neuvy B: reserve.
Jars – Saint-Doulchard C: 3-1.
Sainte-Solange B – Silver B: 2-3.
Morogues – AJS Bourges (General package).
Brécy B: exempt.

Pool B

Baugy-Sainte-Solange: 0-5.
Bourges Justices B – Bengy: 11-1.
Loire Val d’Aubois B – Saint-Just: 4-1.
Moulins – La Septaine B: 3-0.
Torteron – Saint-Germain-du-Puy C: 3-11.
La Guerche B: exempt.

Pool C

Chateaumeillant B – Ids-Saint-Roch: 0-6.
Charenton B-Sancoins: 4-1.
Colombiers – Lignières: postponed.
Plaimpied B – Marçais: 3-0
Saint-Amand (General package) – Levet.

Exempt – Dun/Auron B (General package).

Pool D

Foecy B – Mehun B: 1-3.
La Chapelle-Saint-Ursin C – Saint-Hilaire: 5-2.
Portuguese de Mehun C – Vignoux C: 1-0.
Saint-Florent B – Franco-Turkish ASC: 1-4.
Vierzon/Chaillot C – Vasselay/Saint-Éloy-de-Gy B: reserve.
Saint-Georges-sur-la-Prée B – exempt.

Rugby

Federal 2 (20th day)

Metz-Bourges XV: 23-41.

Federal 3 (16th day)

La Châtre – Sancerre: 46-27.

Regional 2 (15th day)

US Berrichonne – Esvres/Montbazon: 26-29.

Handball

Men’s Prenational (9th day late)

Bléré B – Eglantine Vierzon: 25-37.

Women’s pre-national (9th day late)

Bourges 18/Églantine Vierzon – Saint-Avertin: 17-37.

Men’s regional excellence (1st day late)

Val d’Aubois – Issoudun: 29-40.

Men’s Regional Excellence (9th day delay)

Eglantine Vierzon B – La Ferte: 31-38.
Saint-Doulchard – Chambray: 27-23.

Men’s regional honor (8th day late)

HC Blaisois B – Saint-Doulchard B: withdrawal from Saint-Doulchard.

Men’s regional honor (10th day delay)

Selles-sur-Cher – Saint-Florent: 39-19.
Argenton-Bourges 18: 38-40.

Volleyball

Women’s pre-national (13th day late)

Bourges – Joué-lès-Tours: 3-1.

gymnastics

Top 12 (Day 4)

SM Bourges – Sotteville-lès-Rouen: 24-24.

SMB snatched a draw against Sotteville. Photo Olivier Martin

We would like to give thanks to the author of this short article for this amazing material

Omnisport – Football, rugby, basketball, handball, volleyball, gymnastics: the results of the Cher teams